קשיים בהיגיינה אישית טובה בחלל: כיצד מתרחצים אסטרונאוטים בחלל?

קשיים בהיגיינה אישית טובה בחלל: כיצד מתרחצים אסטרונאוטים בחלל?

ינואר 25, 2022 0 By admin

אצלנו מדובר במשהו נפוץ, משהו שלפעמים אנחנו עושים אוטומטית בלי לעצור לחשוב על כל מה שמשתמע וחייב לעבוד נכון כדי שפעולות כמו מקלחת או שימוש בשירותים זה משהו כל יום. אבל זה הופך למאתגר יותר כאשר משימות אלו נלקחות לחלל.

אין ספק שאי פעם עצרנו לחשוב איך ייראו החיים בחלל, לגבי המשימות שאנו מבצעים מדי יום כמו ביקור בשירותים או מקלחת כחלק מהטקס היומיומי שלנו.

איך אסטרונאוטים שומרים על היגיינה אישית טובה?

מגבלות שטח ומשאבים של רכבי חלל דורשות פיתוח של טכניקות נועזות בכל הנוגע לשמירה על היגיינה אישית טובה.

האמבטיות החמות והנוצצות אינן במקום, אבל הגיעו מקלחות שלמות וחכמות מאוד שהיו להן מסכי סגירה ושואבי אבק להוצאת המים. עם זאת, אפילו המערכות המתוחכמות ביותר הוכחו כמעט מוערכות על ידי צוות רכבי החלל בשל העבודה הנדרשת להרכבה ופירוק של מערכות כאלה.

המשימה המסובכת של הניקיון

משהו מאוד בסיסי כמו המקלחת הופך למשימה מסובכת עבור האסטרונאוטים בחלל. אחד המרכיבים המעכבים עבודה זו הוא המחסור במים. כמו כן, היעדר כוח המשיכה גורם למים לצוף בדיוק כמו שהאסטרונאוטים שלנו צפים שם בחלל.

תחנת החלל לבדה מסוגלת להפיק מהאוויר רק כ-24 ליטר מים מדי יום ואותו מיחזור של נוזלים (הנוזל שכל אחד מהאסטרונאוטים משתמש בו לצורך היגיינה אישית טובה מתעבה על ידי מערכת מיזוג האוויר ומוחזר). המים האלה לוקחים גוף שונה מאוד מזה שיש להם על כדור הארץ. בקיצור, זה נראה כמו משחה. ואז זה יוצא ממתקן מים שבו כל אחד מחברי הצוות ממלא את תיקוני המיכל שישמשו לכביסה.

מערבבים את המים האלה עם הסבון, שמגיע בתיקון מיכל אחר, כל אחד מהחברים מבצע את האמבטיות שלו.

שירותי האסטרונאוטים מבוססים על מזוודות מותאמות אישית עם שקיות קטנות של מים, סבון נוזלי, מגבות וספוגי רחצה.

הפתרון

אז, עד עכשיו אנחנו מבינים בבירור כמה קשה לאסטרונאוטים לשמור על משטר היגיינה אישי טוב בחלל. מכיוון שהמים ממשיכים לצוף בגלל אפס כוח הכבידה, זה בלתי אפשרי עבורם לעשות אמבטיה כדי לנקות את עצמם ולהציל את בריאותם ממחלות כרוניות שונות הנגרמות כתוצאה משיטות לא היגייניות.

ובכן, מכיוון שאין מקלחות ואין כיורים, וסחיבת מכונות כבדות לרחצה היא משימה קשה למדי, מוצרי רחצה ללא מים כמו שמפו קלנסטה ואמבט מים ללא מים יכולים להתגלות כאופציה נאותה להיגיינה אישית טובה.

מוצרים מהפכניים אלו אינם דורשים אפילו טיפה אחת של מים לשימושם ורק מנה של 25 מ"ל מספיקה לאמבטיה שלמה. לשמפו Clensta Waterless ו- Clensta Waterless Bath אין קצף כך שאין סיכוי שהוא יכול להתיז בתוך מעבורת החלל.

וכמובן, זה יחסוך הרבה מזמנם היקר שם למעלה תוך מציאת כמה עובדות סקרניות על היקום.Source by Chaitali Sengupta