ניקוי ספר נזקי עשן ומסמכים

ניקוי ספר נזקי עשן ומסמכים

מרץ 9, 2022 0 By admin

נזקי עשן יכולים להיגרם מהגזים של העשן או מהפיח שהוא משאיר אחריו. בהתאם למידת הנזק והסוג, יש ליישם טכניקות ניקוי ושיקום שונות כדי לנקות כראוי את הבלגן. כאשר עשן פוגע בספרים, בתמונות או במסמכי נייר חשובים, תהליך שחזורם יכול להיות קשה במיוחד בגלל השבריריות של פריטים אלה.

סוגי עשן

ניתן לסווג נזקי עשן לשלושה סוגים כלליים: רטוב, יבש ופיח מזוט.

עשן רטוב

עשן רטוב הוא סוג עשן בעל חום נמוך ועשן שמוביל לשאריות דביקות. לנזקי העשן הזה יש פוטנציאל לעקם ספרים ומסמכים.

עשן יבש

עשן יבש נוצר על ידי שריפות בטמפרטורה גבוהה, בוערות במהירות. זה מזיק במיוחד לספרים ישנים ושבירים יותר.

פיח שמן דלק

פיח שמן מזוט מתרחש כאשר תנורים ומקורות חום אחרים מוציאים נשיפות פיח גסות. סוג זה של עשן פועל כחומר שוחק על פריטי נייר כמו ספרים ומסמכי ארכיון.

עשן עוקב אחר דפוס כללי לתנועה והרס. הוא עובר לקומות העליונות של הבניינים. הוא נמשך לאזורים קרירים ועובר בקלות דרך מערכות אינסטלציה ואוורור.

כיצד נוצר נזק

עשן פוגע בספרים ומסמכים על ידי הכתמה של משטחים חשופים, בעיקר כריכות ושולי נייר. נזקים לפריטים אלה יהיו תלויים באיכות, בגיל ובמצב של המסמכים המושפעים. זה יהיה תלוי גם באיזו טוב החפצים אוחסנו לפני המפגש עם העשן. רוב בעלי הבית והעסק מחזיקים ספרים על המדפים. לכן הנזק מתרחש בעיקר בקשרים החיצוניים ובקצוות העליונים. ספרים ומסמכים שנערמו כהלכה יגנו זה על זה מפני נזקי עשן ופיח עזים. הרחקת מדפי ספרים ושולחנות כתיבה מתעלות האוורור או מצינורות תקטין גם את הסבירות לנזקי עשן.

שיקום וניקיון

ללא קשר לכמות הנזק שספגו הספרים או המסמכים שלך, חשוב לנקוט בזהירות רבה בעת הטיפול בהם. אולי נראה כי ספרים לא חוו נזק רב, אבל עשן, במיוחד עשן יבש, יכול להרוס את כריכות הספרים ולהפוך דפים לשבירים מאוד. לעולם אל תטפל בספרים פגומים לפי הדפים שלהם – אחרת עלול להיווצר נזק מוגבר של "טביעת אצבע".

אתה יכול לנקות את רוב הספרים הפגומים בצורה קלה על ידי ניגוב הכריכות וקצוות הנייר עם ספוג יבש. זה מסיר שאריות ומונע מהפיח והאפר להמשיך להכתים את הספרים שלך לאורך זמן. עם זאת, עליך להיות בטוח שאתה מנקה את הפריטים הללו בסביבת לחות נמוכה אחרת הלחות באוויר עלולה להצטבר על הנייר ולגרום לנזק נוסף.

אם הספרים, התמונות או המסמכים שלך חוו נזקי עשן בינוניים עד כבדים, עליך לפנות למומחה מקצועי לשחזור ספרים ומסמכים. לחברות שיקום יש מספר טכניקות ניקוי מתקדמות שהן יכולות להשתמש כדי לשחזר את הספרים הפגומים שלך. לחברות רבות יש טכניקות שיוף להסרת כתמי פיח עקשניים בשולי הדפים ומשתמשות בטכניקת ניקוי ריח להסרת ריחות עשן. אנשי מקצוע אחרים ישתמשו בתאי גז אוזון כדי להסיר כתמים ולהסיר ריח בבטחה של מסמכים.

עשן הוא מזיק פחות מוכר לחומרים לבית ולעסק. עם זאת, זה יכול להיות המזיק ביותר מכיוון שקשה יותר להעריך את היקף הנזק עד שלעתים קרובות זה מאוחר מדי. על ידי שימוש נכון בטכניקות אחסון אסטרטגיות ונוהלי טיפול נאותים בחומרים תוכלו להפחית במידה ניכרת את הפוטנציאל לנזקי עשן במקרה של אסון או חירום.Source by Ben Anton