הקדמונים והניקיון

הקדמונים והניקיון

ינואר 13, 2022 0 By admin

מאז ראשית האנושות, תמיד היה צורך שבני אדם ירצו לשמור על ניקיון. האדם הקדמון השתמש בצמחים כדי לנקות את עצמם. הוא היה עושה דברים כמו לשבור עלים מצמחים, או להשתמש בזרעים כדי לקרצף איתם את גופו. זוהי נקודה למעשה שהאדם הקדמון תמיד ניסה לחיות ליד מקור מים כלשהו, ​​הן למזון והן לניקיון. מים הם אכן מקור החיים.

כמובן שהאדם הקדמון לא היה "נקי" לפי מה שאנו רואים ככזה בסטנדרטים של היום. האדם הקדמון היה הרבה יותר מסריח בגלל מה שאנו מחשיבים כנקי, אבל בכל זאת נעשו הניסיונות לשמור על אישיות נקייה. עובדה היא גם שהאדם בתקופות קדומות יותר לא שם לב ל"ריח" מבחינת היגיינה כפי שאנו רואים היום. הצחנה שתשלח אותנו לעוף משם לא הטרידה את האדם המוקדם. חלק מהסיבה הייתה שכולם הסריחו באותה תקופה אז זה היה טבעי ולא נחשב לסירחון.

גם היום יש תרבויות מסוימות שיש להן השקפה שונה על מה מסריח ומה לא. אם אחד היה הולך לצרפת היום הם היו מבחינים שרוב האנשים שגרים שם לא משתמשים בדאודורנט מתחת לזרועותיהם. אולי נראה שהמסריח לא נעים אבל הם לא. הריח הוא יחסי ואנשים מסתגלים על בסיס הזיקה התרבותית שלהם לריח מסוים. דוגמה נוספת תהיה אנשים שמנשקים את הכלבים שלהם בפה או בפנים. לחלק מסריח ולאחרים זה בכלל לא מפריע. אלה שאוהבים את חיות המחמד המסריחות שלהם כמו חתולים, לא שם לב לריח שלהם כמו אחרים שלא אוהבים אותם.

בימי בבל בסביבות 2800 לפנה"ס בשלטון נבונדוס (556 לפנה"ס עד 539 לפנה"ס) סבון היה עשוי ממתכון של אוהולו או אפר, שמן ברוש ​​ושמן זרעי שומשום. בנות משרתות היו שוטפות את האבנים בסבון הזה. נמצאה גם לוח חימר בבלי עם מתכון להכנת סבון המורכב ממים, אלקלי ושמן קסיה. זה מתוארך לשנת 2200 לפני הספירה.

פפירוס האברס המתוארך למצרים העתיקה 1550 לפני הספירה מצביע על כך שהמצרים של אותה תקופה רחצו את עצמם בקביעות במתכון של שמן מן החי והצומח עם מלחים אלקליים כדי ליצור חומר דמוי סבון. עוד צוין כי הם ציינו כי סבון שימש להכנת צמר לאריגה.

במונחים של מה שאנו מכירים כיום כסבון, עדויות מוחשיות לקיומו חוזרות לרומא העתיקה. פליניוס ההיסטוריון הרומי תיאר את הסבון שעשוי משומן עיזים ומאפר עץ קאוסטי. הוא גם ציין שזה מותרות ויקר מאוד, מה שאומר שבמקרים רבים היה סביר רק לעשירים ולמעמד הגבוה. סבון כפי שאנו מכירים אותו היום לא נעשה במחיר סביר לכולם עד סוף המאה ה-18, במקרים מסוימים.Source by Craig Michaels