היסטוריה של טיפוח העור חלק 14: עידן הבארוק, 1600-1699

היסטוריה של טיפוח העור חלק 14: עידן הבארוק, 1600-1699

מרץ 5, 2022 0 By admin

שלטון הקישוט

במובנים רבים, המאה השבע-עשרה החלה במקום שבו הפסיקה המאה השש-עשרה. אם לוקחים את הדוגמה שלהן מבני מלכות כמו מלכת אנגליה אליזבת' ומלכת ספרד, ששמה גם היא אליזבת, נשים לבשו שמלות בנוי בצורה משוכללת שהציגו רצועות צוואריות מובנות, מחוכים מתאימים וחצאיות נוקשות ורחבות. עם זאת, המאה השבע-עשרה הייתה תקופה של שינויים ותקופת קיצון, וגם הבגדים והקוסמטיקה החלו לקבל תפקיד גדול יותר כאינדיקטורים לא רק של מעמד חברתי, אלא גם של דת ולאום. מכיוון ששיטות הטיפול בעור היו קשורות באופן מהותי לקוסמטיקה, הן השתנו במידה רבה כמו כל ההיבטים האחרים של אופנה.

למרות המגוון ההולך וגובר של סגנונות, תקופת הבארוק הייתה בעיקר תקופה של קישוטים. אמני הבארוק ומעצבי הטרנדים נקטו בגישה אדריכלית לכל דבר, החל ממוזיקה, פיסול, ציור ועד אופנה. הושם דגש על הפרטים הקטנים. המוזיקה כללה טרילים משוכללים. מבנים וכנסיות עוטרו בצריחים מעוותים, כיפות מעוטרות וגילופים מעודנים. האופנה ניסתה לחקות את הקישוט הזה עם בדים עם דפוסים מורכבים ובגדים מובנים. נשים המשיכו לפדר את פניהן בעופרת עבה ולבנה ולצבוע את שפתיהן בוורמיליון.

קיצוניות וסתירות

עידן הבארוק ראה הרבה קיצוניות בטיפוח העור, האופנה והפילוסופיה. הפוריטנים, קבוצה דתית קפדנית שדחתה את מה שהם ראו כעודף חסר אלוהים, עיצבו את הבגדים הפשוטים שלהם כדי שישמשו כחלופה לאופנה עכשווית. נשים פוריטניות היו צפויות לכסות את גופן ולהסתיר את צורתן הטבעית. הם כיסו את שיערם בטהרה ולא לבשו אף אחת מהאבקות או הצבעים שלבשו נשים אופנתיות של היום. כמו השמלה שלהם, משטרי הטיפוח שלהם היו פשוטים ומעשיים. מכיוון שהם לא עגבו את פניהם באבקה, מים הספיקו לעתים קרובות כדי להסיר את הלכלוך, השמן והזיהומים מעורם.

בעוד שהפוריטנים אולי קבעו סגנונות בריטיים לאורך רוב המאה, מדינות אחרות באירופה היו הרבה פחות שמרניות בגישתן לאופנה וקוסמטיקה. כאשר עלה לואי ה-14 על כס המלכות הצרפתי ב-1661, הוא פתח עידן של עודפות במערב אירופה. החצר הצרפתית הייתה ידועה בסעודות המשוכללות שלה ובסגנונותיה המשוכללים עוד יותר. בעוד ששיער בלונדיני כבר מזמן אופנתי, נשים וגברים כאחד החלו לרצות שיער חיוור יותר ויותר. מה שהתחיל כאיבוק קל של אבקת שיער הפך עד מהרה סמיך יותר ובסופו של דבר פתח את הדלת לפאות לבנות משוכללות. גם איפור הפנים נעשה יותר ויותר משוכלל. נשים החלו להדביק סימני יופי שחורים על פניהן. אמנם אלה נועדו תחילה לכסות פגמים, אך עד מהרה הם הפכו ליצירות אמנות בפני עצמן. סימני יופי נעשו בצורות דקורטיביות כמו פרחים, כוכבים, ירחים וספינות, ונשים רבות לבשו כמה סימני יופי בו-זמנית. (תוכלו לקרוא עוד על אופנת הבארוק כאן: http://www.ehow.co.uk/info_8537616_baroque-clothing-styles.html )

המצאת בארוק

בתקופת הבארוק נראו מספר המצאות שהשפיעו על אופנה, היגיינה וטיפוח העור. בית הדפוס שוכלל בתקופת הרנסנס האיטלקי ואירופה הבארוק ניצלה את השיפור בטכנולוגיה. מגזיני אופנה הופצו ברחבי היבשת ואף עד ביבשת אמריקה. בדומה למבריק האופנה של היום, מגזינים אלה הציגו תמונות של הסגנונות האירופיים העדכניים ביותר ודיברו על טרנדים בתחום הקוסמטיקה וטיפוח העור.

כמה מהמגמות הללו כללו מוצרי היגיינה וטיפוח עור שפותחו לאחרונה. בעוד שבשמים וקלונים היו פופולריים במשך מספר עשורים, סבונים מבושמים היו חדשים בשוק. הסבונים הריחניים החדשים האלה היו כל העת ברחבי אירופה וסיפקו לנשים דרך חדשה אופנתית לנקות את האבקה מפניהן. בסוף המאה השבע-עשרה נרשמה גם הכנסת מברשות שיניים. המבוססות על עיצוב סיני, מברשות אלו נתנו לגברים ולנשים כלי חדש לניקיון ודרך חדשה לשפר את המראה הכללי שלהם. (תוכלו לקרוא עוד על סבוני הבארוק ומברשות שיניים כאן: http://www.localhistories.org/cosmetics.html )

בעוד שיחס הבארוק האירופי לסגנון וטיפוח העור היה דומה לזה של אנגליה האליזבתנית, הוא העמיד את עצמו לכישלון. ההשכלה של המאה ה-18 תוביל את החצר הצרפתית לגבהים חדשים של עודף, אבל המהפכה הצרפתית תהרוס אותו, ותותיר אנשים רבים לקחת את רמזיהם מהסגנון הקבוע והפשטני של הפוריטנים.Source by Jill Knowles