היגיינה אישית ותפקידיה המהותיים לשיפור הבריאות

היגיינה אישית ותפקידיה המהותיים לשיפור הבריאות

דצמבר 24, 2021 0 By admin

זה מתייחס למכלול הפרקטיקות הנתפסות על ידי קהילה כקשורות לשימור הבריאות ואורח חיים בריא. ענף המדע הוא העוסק בקידום ושימור הבריאות. במסגרות חיי היומיום, נוהלי היגיינה משמשים כאמצעי מניעה להפחתת השכיחות והתפשטות המחלות.

המונחים ניקיון (או ניקיון) והיגיינה משמשים לעתים קרובות לסירוגין, מה שעלול לגרום לבלבול. באופן כללי, היגיינה פירושה בעיקר פרקטיקות המונעות התפשטות של אורגניזמים גורמי מחלות. מכיוון שתהליכי ניקוי (למשל, שטיפת ידיים) מסירים חיידקים מדבקים כמו גם לכלוך ולכלוך, הם לרוב האמצעים להשגת היגיינה. שימושים נוספים במונח מופיעים בביטויים הכוללים: היגיינת גוף, היגיינה אישית, היגיינת שינה, היגיינה נפשית, היגיינת שיניים והיגיינה תעסוקתית, המשמשים בקשר לבריאות הציבור.

היגיינה ביתית מתייחסת לנוהלי ההיגיינה המונעים או ממזערים מחלות והתפשטות מחלות בבית (בבית) ובמסגרות חיי היומיום כגון מסגרות חברתיות, תחבורה ציבורית, מקום העבודה, מקומות ציבוריים וכו'.

להיגיינה בבית ובחיי היומיום יש חלק חשוב במניעת התפשטות מחלות זיהומיות. הוא כולל נהלים המשמשים במגוון מצבים ביתיים כגון היגיינת ידיים, היגיינת דרכי הנשימה, היגיינת מזון ומים, היגיינת בית כללית (היגיינת אתרים ומשטחים סביבתיים), טיפול בחיות בית ושירותי בריאות ביתיים (טיפול במי שנמצאים בסיכון גבוה יותר לזיהום).

היגיינת הגוף מתייחסת לשיטות היגיינה המבוצעות על ידי אדם כדי לדאוג לבריאות הגוף ולרווחתו, באמצעות ניקיון. המניעים לתרגול היגיינה אישית כוללים הפחתת מחלות אישיות, ריפוי ממחלה אישית, בריאות מיטבית ותחושת רווחה, קבלה חברתית ומניעת התפשטות המחלה לאחרים.

נוהלי היגיינה אישית כוללים: פנייה לרופא, פנייה לרופא שיניים, כביסה/רחצה קבועה ותזונה בריאה. טיפוח אישי מרחיב את ההיגיינה האישית שכן היא נוגעת לשמירה על מראה אישי וציבור טוב, שאינו חייב להיות היגייני בהכרח.

היגיינת הגוף מושגת על ידי שימוש במוצרי היגיינת גוף אישיים הכוללים: סבון, שמפו לשיער, מברשות שיניים, משחת שיניים, צמר גפן, אנטי-פרספירנט, רקמות פנים, מי פה, קבצים, חומרי ניקוי לעור, נייר טואלט ועוד מוצרים כאלה.

לתרגול של היגיינה אישית יש מספר יתרונות. חלק מהיתרונות הללו נדונים להלן:

• זה מאריך את תוחלת החיים של האדם:

מכיוון שתרגול ההיגיינה האישית מרסן את התפשטותן של מחלות זיהומיות, הוא מגדיל את מספר השנים שמבלה על כדור הארץ הזה. היגיינה לקויה מקצרת את חייו.

• כדי למנוע מחלה לסירוגין:

תרגול ההיגיינה האישית עוזר לאדם להימנע ממחלות לסירוגין שהן מחלה שכאשר נרפאה מתחילה שוב תוך תקופות קצרות או במרווחים לא קבועים. יש לכך מחיר רב על הכספים של הפרט בשל חשבונות בית החולים המשלמים באופן בלתי צפוי.

• עלייה בפריון:

כאשר כל העובדים במשרד שומרים על היגיינה אישית, זה עוזר בהגברת התפוקה הכללית של החברה. זה קורה במיוחד בענפים שבהם מועסקת התמחות בעבודה. פלגי עבודה מואטים או אפילו נעצרים כתוצאה ממחלה של עובד מומחה. זה מביא לאי עמידה בזמנים וזה פוגע מאוד בהצלחת כל ענף.

• זה מגביר את הכבוד ואת האגו האישי של האדם:

אדם ששומר על היגיינה אישית זוכה לכבוד בכל מקום בו הוא או היא מוצאים את עצמו. זה עוזר לו להשיג אסוציאציות וידידות בגלל העובדה שכולם תמיד רוצים להיות עם אנשים נקיים עם ריח טוב ונשימה.

• שיפור ביחס תוחלת החיים הלאומי:

אם בני האומה ישתדלו לשמור על היגיינה אישית טובה, יחס תוחלת החיים הלאומי ישתפר או יעלה. זה יפחית את שיעור התמותה הכולל במדינה ויבטיח פיתוח לאומי.

ישנן דרכים שונות להקפיד על היגיינה אישית.

• ניקוי הגוף – יש לשמור על ניקיון רב של כל הגוף. ניתן לעשות זאת על ידי רחצה קבועה לפחות פעם ביום. כמו כן, יש לגזור או להסיר ציפורניים ארוכות מכיוון שהן מכילות פתוגנים הגורמים למחלות. רצוי להשתמש בתחמי גוף מקומיים כמו חמאת שיאה שמזינה את העור ושומרת על יבש ובריא. מעת לעת יש לנקות את הנחיריים והאוזניים שכן שערותיו לוכדות אבק שעלול להיות מסוכן לבריאותו.

• טיפוח שיער – אסור להשאיר את השיער לצמוח במיוחד עבור הגברים. יש לקצץ לעתים קרובות. אם האדם רוצה ללבוש שיער ארוך, יש לשמור עליו נקי ומסודר מאוד. ניתן לקשור אותו או לכסות אותו בצורה יפה כאשר עובדים או מטפלים בתפקידים חשובים אחרים במשרד. ניתן ליישם נוסחאות שיער מקומיות על השיער כדי לשמור על כושרו.

• ניקוי פנימי – חוקן (השקיה במעי הגס): הוא עוזר לגוף לשטוף פסולת פנימית ולשמור על ניקיון הדם.

• כביסה/כביסה של בגדים – זה מונע או ממזער מחלות והתפשטות מחלות באמצעות בגדים מלוכלכים ומצעים ביתיים כגון מגבות. הפריטים בעלי הסבירות הגבוהה ביותר להיות מזוהמים בפתוגנים הם אלה שבאים במגע ישיר עם הגוף, כגון תחתונים, מגבות אישיות, מגבות פנים, חיתולים יש לנקות ולייבש היטב לפני השימוש בהם.

• ניקיון של שירותים ומתקני שטיפת ידיים – זה חשוב מאוד שכן הוא עוזר לאדם במניעת ריחות והופך אותו למקובל מבחינה חברתית.Source by Dickson Adom