ההיסטוריה הבלתי נשכחת של סבונים

ההיסטוריה הבלתי נשכחת של סבונים

ינואר 4, 2022 0 By admin

סבונים וחומרי ניקוי שייכים שניהם לאותו ז'אנר. הם הסיבה שאנו רואים את עצמנו נקיים לפי נטולי לכלוך. אבל הם לא המצאת המאה הזו, למרות שהם עברו מודרניזציה במידה רבה, קיומם מתוארך לתקופות פרה-היסטוריות. עכשיו יש לנו בגדים נטולי לכלוך וריצוף חדרים נקיים, הכל הודות לבבלים העתיקים. הם היו אלה שהמציאו במקור את מוצר הניקוי. אם זה לא היה בשבילם, מעולם לא היינו שומעים שמות גדולים כמו דייסם.

כיום אנו חשים צורך ודחיפות בניקיון, אך איננו שונים בהרבה מבני ימי קדם. מוכח בחפירה בבבל העתיקה שאנשיה נהגו להחזיק חומר ניקוי בכד כמו גלילים. פכי חרס אלה נמצאו עם כתובות עליהם, האומר שאנשים נהגו להכין אותם על ידי הרתחת שומנים עם אפר.

המצרים של התקופה הפרה-היסטורית לא הרחק מאחור. הרישומים מפפירוס האברס חושפים שהמצרים נהגו לייצר חומר דמוי סבון על ידי ערבוב שומנים מן החי עם מלחים אלקליים. אגב, הם השתמשו בתערובת זו לטיפול במחלות עור. זהו פיסת מידע מרתקת באמת שכן סבון אחראי למדי להסרת גורמים גורמי מחלות מגעילים מהעור שלנו.

ניתן היה להתחקות אחר העדות של מטהר גם מתקופת משה. הוא נתן באופן ספציפי חוקים מפורטים לגבי ניקיון וטוהר דת. בני זמנו הכירו גם את החומר דמוי הסבון הזה שבו השתמשו לניקיון שלהם.

עכשיו בואו נגיע לתקופת היוונים. כפי שכולנו יודעים, הם היו אנשים בעלי חוש אסתטי רב. הם נהגו לרחוץ את עצמם בחימר ולא בסבון, ולאחר מכן נהגו למשוח את עצמם בשמן לפני שהסירו אותו בסטריגיל מתכתי ששימש למטרת ניקוי. היוונים השתמשו גם בתערובת השמן והאפר לכבס את בגדיהם.

סבון היה בשימוש לאורך הדורות, אך הוא קיבל את שמו 'סבון' בתקופת הרומאים. באותה תקופה, היה הר בשם 'סאפו' שבו הקריבו חיות והגשם נהג לשטוף את שומן החי יחד עם אפר העץ אל אדמת החרסית. הנשים שכבסו בגדים במורד הנהר גילו שהחומר המעורבב הזה עשה את הכביסה קלה יותר. מאז, אנחנו מכירים סבון כסבון.

הייתה תקופה, שהגיעה עם שקיעת הרומאים, שבה הניקיון וההיגיינה האישיים הוזנחו, וזה תרם בעיקר למגפות ומגפות. עם סיום המאה ה-16, הניקיון חזר לנורמה. זה היה הזמן שבו ייצור סבון הוקמה כמלאכה באירופה. יצרני הסבונים באותה תקופה היו מאוד מוזרים ונהגו לשמור על סודם המסחרי. אבל זה לא יכול להישאר סוד בשל העובדה שתרבויות ברחבי העולם השתמשו בו בצורות שונות.

סבון כפי שאנו מכירים אותו היום הוא יותר מחומר ניקוי. סוגים שונים של מוצרי ניקוי משמשים כיום למטרות כמו רחצה, כביסה, גילוח ושמפו. תעשיות רבות מרוויחות מיליונים על ידי הבאת חידושים למוצרי ניקוי בעוד שהמרכיבים הבסיסיים זהים לאלו שהיו בשימוש בימי קדם.Source by Connor R Sullivan